İYAGENDER Aktivistleri

Rıza YILMAZ​​

Ben Rıza Yılmaz, Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü mezunuyum ve şu an aynı yerde yüksek lisansımı sürdürüyorum. Çocuk, kadın ve meslek etiği alanlarında çalışmalar yapıyor, STK’larda gönüllü faaliyetlerde bulunuyorum. Bu projeyi ise yaptığım çalışmaların tohumu gibi görüyorum. Umuyorum ki toplumsal cinsiyet bilinci kazanmış gençler gelecekte çiçek açacak ve büyük bir orman olacağız.

Elmas PULAT

Ben Elmas PULAT. Şu an Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde son sınıf öğrencisiyim. Okuduğum bölümümle alakalı olarak kadın ve korunma ihtiyacı olan çocuk alanında çalışmalarla ilgileniyorum. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra kariyerime kadın ya da çocukla ilgili bir kurumda çalışarak devam etmeyi planlıyorum.

 

 

 

 

 

 

Gülşen EKEN

Ben Gülşen EKEN Lisansımı Sosyoloji üzerine yaptım ve şuan Kadın Çalışmaları alanında yüksek lisans yapıyorum. Toplumsal Cinsiyet, İnsan Hakları, Ayrımcılık, Kadın Çalışmaları ve Erkeklik Çalışmaları ve Ekoloji başlıca ilgi alanlarım. Yaşamımı, ayrım gözetmeksizin herkesin hak ve özgürlüklerini eşit bir şekilde kullanmasına ve her türlü şiddetin karşısında durarak devam ettirmeye çabalıyorum. Bugün yaptığımız seçimler gelecekteki durumumuzu belirler. Daha yaşanılır bir dünya için geçmişe değil, geleceğe, bugüne odaklanıp yol alarak, kendimize inanarak yüreğimizdekileri gerçek kılacak adımlar atmak ümidiyle…

Büşra TUFAN

Ben Büşra Tufan, 1995 Adana doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da okudum ve ardından Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünü kazandım. Şu an Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümünde 4. Sınıf öğrencisiyim. Feminizm ve Osmanlı’da kadın işçiler ile ilgili çalışmaların yanı sıra fabrika tarihi ile ilgili çalışmalara devam etmekteyim. Aynı zamanda bir İYADER aktivistiyim.

Leman SÜLEYMANLI

Ben Leman SULEYMANLI Azerbaycan asıllıyım. Erciyes Hukuk fakültesinden yüksek lisans mezunuyum. Ankara Üniversitesi ‘Kadın Çalışmaları’ bölümünde doktora yapmayı düşünüyorum. Yıllardır kadın ve çocuk hakları üzerine çalışmalar yaptım. Amacım ve gayem daha farklı bir toplumda yaşamaktır. Bu yüzden yola devam ediyorum. Lev Tolostoyun biliyorsunuz çok güzel sözleri vardır. Ama beni en çok etkileyen sözü ise: “Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmüyor”. O yüzden ben kendimi değiştirmeyi kendime hedef koydum.

 

 

 

 

 

Aydan KARAKILIÇ

Ben Aydan Karakılıç, 1992 İzmir doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum, lisans hayatım boyunca Toplumsal Cinsiyet ve Queer alanına eğildim ve bitirme tezimi bu alanda yazdım. Cinsiyetçi ve türcü olmayan bir toplum için gönüllü olarak çalışıyorum. Sevgi ve dayanışmayla.

 

 

 

 

 

 

 

Alev Han ULUĞ

Ben Alev Han Uluğ. 1993 İstanbul doğumluyum. 2016 yılında Maltepe Üniversitesi Sosyoloji lisansımı bitirdim. Şu an Üsküdar Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümünde okuyorum. Yerel savunuculuk, toplumsal cinsiyet, eşitlik, insan hakları, göç alanlarıyla ilgileniyorum. Toplumsal refahın bu alanların iyileştirilmesiyle mümkün olacağını düşünüyor ve bu alanlarda çeşitli projelerde yer alıyorum. Amacım ise yaşama bir iz bırakabilmek.

 

 

 

 

 

 

Dilber YILDIZ

Ben Dilber YILDIZ. Hacettepe Üniversitesi sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapıyorum.  Toplumsal cinsiyet, eşitlik alanlarıyla ilgileniyorum.  Hayata güzel bir iz bırakmak için İYADER aktivistiyim.

 

 

 

 

 

 

Deniz ERDOĞAN

Ben DENİZ ERDOĞAN.2012 yılında Çankaya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldum. 2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Anabilim Dalı Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Yüksek Lisans Programı’na, 2014 yılında ise Ankara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Gazetecilik Yüksek Lisans Programına girdim. 2017 yılında Portekiz’de kısa dönem Avrupa Gönüllü Hizmeti yaptım. 2015 yılından beri ulusal ve uluslararası gençlik projelerinde ve sivil toplum alanında çeşitli görevlerde bulundum. Şu an BM Mülteci Yüksek Komiserliği’nde Proje Danışmanı olarak çalışmaktayım. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, yaşayan kütüphane ve kültürlerarası diyalog, mülteciler, Feminist Medya Çalışmaları, Kültür ve Erkeklikler alanlarında çeşitli projeler yürütmekteyim.

Rodi HAZNEDAROĞLU

Merhaba ben Rodi Haznedaroğlu. 24 yaşındayım. Hacettepe Üniversitesi’nde sosyoloji yüksek lisans öğrencisiyim. Bir sosyoloji öğrencisi ve toplumsal duyarlılığa sahip birey olarak toplumsal problemlerin çözümünde ve ortaya çıkarılışında yalnızca bir gözlemci ve nesne olmaktan ziyade toplumun aktif bir üyesi ve öznesi olarak müdahaleci bir birey olmaya çalışıyorum. İYADER de bu noktada aktivist bir sivil toplum kuruluşu olarak bana ve benim gibi düşünen bireylere yardımcı olmaktadır. Birlikte topluma fayda sağlamak dileğiyle.

Ümit Çağlayan ARSLAN

Ben Ümit Çağlayan ARSLAN. 2015’de tamamladığım Fransız Filolojisi eğitimime iki sene aradan sonra Siyaset Bilim ve Uluslararası İlişkiler yüksek lisans programı ile devam etmekteyim. Göç, insan hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, mülteci hakları ve Ortadoğu; ilgi ve çalışma alanım müdahilinde olan konulardır. Mutlak demokratik toplum inşası gayeme katkıda bulunabilmek için İYADER’deyim ve İYADER’leyim.

 

 

 

 

Minel ALTAY

Ben Minel Altay. Hacettepe Üniversitesinde Psikoloji öğrencisiyim. Kadın ve çocuk hakları ile ilgileniyorum, İYADER sayesinde bu ilgimi sahaya taşıma fırsatı buldum. Daha eşit, daha güçlü bir gelecek için sevgi ve dayanışma ile….

Buruç PARLAK

Ben Buruç Parlak. 2014 yılında Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi lisans programını tamamladım. Hacettepe Üniversitesinde Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmalarında yüksek lisans yapıyorum. 6 yıldır çeşitli topluluklarda insan hakları aktivisti olarak gönüllü olarak çalıştım. Şimdi de İYADER ile birlikte toplumsal cinsiyet bilinci oluşturmak için gönüllü çalışmalar yürütmekteyim.

Atilla YARDAŞ

Ben Atilla Yardaş. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji öğrencisiyim. Toplumsal hareketler, postmodernizm, Queer Teori genel ilgi alanlarım. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Queer Araştırmaları Topluluğu’nun yöneticisiyim. İlgi ve eylem alanlarım doğrultusunda İYADER ile bilinçlendirme çalışmaları yürütmekteyim.

Canberk ALTUNDAL

Ben Canberk Altundal, ODTÜ’de yüksek lisans öğrencisiyim. ODTÜ’de lisans okurken AEGEE-Ankara (Avrupa Öğrencileri Forumu) ile tanışmam sayesinde insan hakları duyarlılığı kazandım. Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği gibi STK’lerde eğitimler aldıktan sonra, kurulmasına yardımcı olduğum ODTÜ Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Topluluğu’nun Yönetim Kurulu üyeliği görevimi sürdürmekteyim. Kadın, mülteci ve çocuk hakları alanlarında çalışmalar yapıyorum. İYADER’i de keşfettiğim için kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum, bizim sahadaki eğitimlerimiz sayesinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin farkına varan ve bunu ortadan kaldırmak için çabalayacak olan liseli gençlerin gelecekte ülkemizi daha iyi bir yere çevireceği inancındayım.

Beril GÜNAY

Ben Beril GÜNAY, 1995 Tekirdağ doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Son iki yıldır Toplumsal Cinsiyet, Feminizm, Kadına Şiddet ve Siyasette Kadın üzerine çalışıyorum. Lisans tezime de şiddet ve kadın ile devam etmekteyim. Aynı zamanda Sosyal ve Kültürel Antropoloji ile ilgileniyorum. Toplumsal Cinsiyet farkındalığı yaratmak ve dönüşüme bir katkı sağlamak amacıyla İYADER aktivistiyim.

Onur BURSALI

Ben Onur BURSALI. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim. Toplumsal Cinsiyet, Etnik Sosyoloji gibi ötekileştirmenin boy gösterdiği alanlara ilgi duyuyorum. Bilginin ışığını yaymak ve bireylerin hem kendisine hem de çevresine olan saygısını yaygınlaştırmak için Hacettepe Hayvan Hakları ve Doğayı Koruma Topluluğu’nda, Uğur Böcekleri Derneği’nde ve İYADER’de gönüllü olarak faaliyet gösteriyorum.

Elif Bengüsu ARIK

Ben Elif Bengüsu ARIK. Hacettepe Üniversitesi sosyoloji bölümünden mezunuyum. Lisans hayatım boyunca Hacettepe Üniversitesi Kadın Çalışmaları Topluluğu yöneticiliği üzerinden faaliyetlerde bulundum. Kadınların lisede, üniversitede, iş yerinde, mahallede yaşadığı sıkıntıların üstesinden “kızkardeşlikle” geldiğini deneyimlediğim için mutluyum. Akademik ilgi alanlarım arasında sağlık sosyolojisi, biyopolitika ve güvenlik çalışmaları var.

Rukiye ALIMLI

Ben Rukiye Alımlı, Ankara Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Şuan Engelli Kadın Derneğinde staj yapıyorum. Lisans eğitimim boyunca kadın alanı ile yakından ilgilendim, mezun olduktan sonra da bu alanda çalışmalar yürütmeyi planlıyorum. Toplumsal cinsiyet bilinci oluşturmak amacı ile İYADER aktivistiyim.

Kübra CÜCÜ

 Merhaba ben Kübra CÜCÜ. Ankara Üniversitesi Matematik bölümü lisans öğrencisiyim. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna ilgiliyim ve İyader’de gönüllü olarak çalışmaktayım.

Beyza KIRIKKOL

Ben Beyza Kırıkkol. Anadolu Üniversitesi Sosyoloji lisans mezunuyum ve Hacettepe Üniversitesi’nde aynı bölümde yüksek lisans yapmaktayım. Toplumsal cinsiyet ve beden sosyolojisi ile ilgileniyorum. Sosyal bilimlerde teori ve pratiğin birbirinden ayrılamayacağını düşündüğümden bir İYADER aktivistiyim.

Hazal HALİSTOPRAK

1994 yılında İzmir’de doğdum. 2012 yılında lise öğrenimimi tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sinema bölümünde lisans öğrenimime başladım. İki yıl sonra buradaki öğrenimimi bırakıp, hala öğrencisi olduğum Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyoloji bölümündeki lisans öğrenimime başladım. 2017-18 yılının ilk döneminde Erasmus programı kapsamında Slovenya’da Ljubljana Üniversitesi’ nde öğrenim gördüm. İYAGENDER ile 2018 yılının mayıs ayında Toplumsal Cinsiyet Aktivist Programı dolayısıyla tanıştım. Şu an İYAGENDER’ ın yetiştirdiği aktivistlerden biriyim.

Asya YİĞİT

Merhabalar. Ben Asya Yiğit. Hacettepe Üniversitesinde felsefe bölümünde okuyorum, sosyoloji bölümünde de çift anadal yapmaktayım. Siyaset felsefesi, varlık felsefesi, medya ve söylem, toplumsal cinsiyet ve ayrımcılık temel ilgi alanlarım. Yaşamın her alanına yayılmış olan cinsiyet eşitsizliğini daha yakından ve ayrımcı pratikleri daha iyi analiz etme ve bu alanlarda yeni pratikler üretebilme açısından İYADER ile karşılaşmam benim için büyük bir avantaj oldu. Yaşamın güzel karşılaşmalarla süslenmesi için ben de bir İyader aktivistiyim.